Ajută-l pe Moșu’ să ajungă în Curagău!

Anunțuri / comunicate Noiembrie 17, 2020

Nu știm în ce condiții vom petrece sărbătorile anul acesta, având în vedere problema pandemiei, dar suntem încredințați că bucuria Nașterii Domnului, a colindelor și a darurilor nu poate pieri niciodată. Ca în fiecare an avem nevoie de ajutor, pentru a-l aduce pe Moș Crăciun și în micul sat Curagău.

Ce ne propunem concret:

• Să oferim mici cadouri celor 25 de copii din sat cu ocazia sărbătoririi Sfântului Nicolae.
  • Să aducem, în ziua Crăciunului celor 25 de copii din sat darurile pe care le visează sau mai ales pe cele de care au mai mult nevoie.
  • Să aducem daruri pentru 16 bătrâni singuri sau familii vulnerabile, fără posibilități materiale.

Cum vom proceda?

Ca în fiecare an, vom radiografia nevoile copiilor din sat și le vom prezenta pe grupul nostru secret. Cine dorește, îl poate ajuta pe Moș Crăciun să pregătească darurile pentru unul dintre copii sau poate trimite bănuții necesari în contul parohiei noastre, iar noi ne ocupăm să pregătim cele necesare. Ne propunem ca fiecare cadou pentru un copil să fie de aproximativ 400 de lei, iar pentru o persoană vârstnică de 200 de lei.

De ce îl ajutăm pe Moșul?

Multe legende îi sunt atribuite lui Moș Crăciun și cu siguranță darurile sale ne aduc aminte de darurile pe care Bunul Dumnezeu ni le oferă nu doar o dată pe an, ci zi de zi, începând cu fiecare răsărit al zilelor noastre. Ne dorim ca măcar o dată pe an, în Postul Nașterii Domnului, Postul Milosteniei, să devenim darnici asemenea Tatălui nostru cel Ceresc și să facem ce putem pentru bucuria celor mai mici sau mai în nevoi ca noi.

Grupul nostru secret este aici:

www.facebook.com/groups/moscraciuncuragau2020/

Dacă doriți ca Moșul să ajungă mai ușor în Curagău puteți contribui în contul parohiei noastre cu mentiunea „Mos Craciun”:

RO52CECEIS1030RON1123451 (deschis la CEC Bank, titular Parohia Sfântul Ioan Botezătorul, CUI: 25692560);

Citește alte articole despre: mos, Crăciun, milostenie, daruri, copii