Campania „Școala de după Liturghie”

Anunțuri / comunicate August 17, 2020

A fost lansată o nouă campanie prin care ne dorim să fim mai aproape de copiii din parohia noastră în noul an școlar care bate la ușă.

Sub denumirea „ȘCOALA DE DUPĂ LITURGHIE”, în perioada august 2020 - iunie 2021, vom desfășura mai multe proiecte dedicate celor 20 de copii din satul Curagău integrați în învățământul primar și gimnazial, urmărind următoarele obiective:

1. Dotarea cu rechizite necesare pe parcursul anului școlar.

Indiferent dacă vor merge la școală sau vor fi nevoiți să învețe online, de acasă, copii vor avea nevoie de rechizitele de bază pentru a-și putea lua lecțiile și a-și face temele. Vom supraveghea pe tot parcursul anului aceste nevoi și vom încerca să le împlinim.

2. Stimularea cititului și a lecturii

Din păcate, observăm în ultimul timp interesul din ce în ce mai mic al copiilor pentru citit. Le vom oferi frecvent celor mici cărți care să-i fascineze, să le trezească curiozități și întrebări, le vom discuta împreună și astfel vom afla cât de importantă este de fapt lectura în viața noastră.

3. Adaptarea la fenomenul digitalizării

Mediul online este din ce în ce mai prezent în viața copiilor. Nu este neapărat un lucru rău! Vom învăța CUM, CÂND și CÂT trebuie să folosim internetul și noile tehnologii, cum putem câștiga de pe urma lor și mai ales cum să evităm eventualele pericole.

4. Pregătirea pentru testările naționale

În acest an avem 3 copii care se pregătesc pentru testarea națională, la final de clasa a VIII-a. Vom fi alături de ei, încercând să-i canalizăm spre un viitor bun.

5. Orientare profesională

Întrebarea „Ce vrei să te faci când vei fi mare?” îi pune deseori în dificultate pe copii. Vom afla împreună mai multe detalii despre anumite profesii, vom întâlni oameni care să ne povestească din experiența lor, vom vizita diferite locuri profesionale, cu nădejdea că toate acestea îi vor ajuta pe cei mici să hotărască mai ușor ce meserie să îmbrățișeze.

Campania „Școala de după Liturghie” se desfășoară în colaborare cu Scoala Comarna în care sunt încadrați copiii din Curagău. Îi mulțumim pentru sprijin doamnei director Alina Profir!

Cei care doresc, pot sprijini această campanie prin donații în contul parohiei:
RO52CECEIS1030RON1123451 (deschis la CEC Bank, titular Parohia Sfântul Ioan Botezătorul, CUI: 25692560);

Sfântul Ioan Botezătorul să ne fie ocrotitor în tot lucrul!

Citește alte articole despre: şcoală, educație, copii