Incep lucrarile la acoperisul bisericii

Viața parohiei Noiembrie 13, 2017

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu in acest an am continuat lucrarile de construire a bisericii din satul nostru. S-a început in luna mai, prin zidirea peretilor de la nivelul superior al geamurilor, iar acum, la sfarsitul toamnei am reusit, cu ajutorul unor oameni cu inima mare sa turnam centura si sa incepem lucrarile pentru ridicarea acoperisului.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu in acest an am continuat lucrarile de construire a bisericii din satul nostru. S-a început in luna mai, prin zidirea peretilor de la nivelul superior al geamurilor, iar acum, la sfarsitul toamnei am reusit, cu ajutorul unor oameni cu inima mare sa turnam centura.

In momentul de fata sunt incepute lucrarile de construire a acoperisului. Va fi o lucrare grea si care implica multe resurse. Am obtinut cu sprijinul Mitropoliei Moldovei si Bucovinei in mod gratuit 20 mc. de cherestea, o parte din lemnul necesar pentru construirea acoperișului. Trebuie sa mai achitam o suma de 10000 lei petru alți 20 mc. lemn.

Un efort mare îl constituie plata manoperei și achiziția tablei. Estimam ca pana la finalul lucrarii vor mai fi necesari aprox. 50000 lei.

Multumim in mod special Mitropoliei Moldovei si Bucovinei si Primariei Comarna pentru sprijinul material pe care ni l-au acordat in acest an.

Va rugam de asemenea sa va rugati in mod special pentru ziditorii care au lucrat si care inca mai lucreaza la ridicarea bisericii (Ion, Virgil, Gabriel, Sebastian cu toți cei ai lor). De asemenea îi pomenim mereu și pe toți ctitorii și donatorii care ne ajută!

Parohia Curagău este una mică și cu puteri financiare reduse, dar prin efortul tuturor prietenilor cu sufletul bun și care doresc să sprijine acest loc binecuvântat de Dumnezeu, nădăjduim că vom duce la bun sfârșit toate lucrările.

Bunul nostru Dumnezeu și Sfântul Ioan Botezătorul, ocrotitorul parohiei noastre să ne ajute în toate!

Citește alte articole despre: constructie