Lansăm campania „Redescoperim lumea cărților”

Anunțuri / comunicate Octombrie 5, 2020

Prin acest proiect ne propunem următoarele trei obiective majore:

• Oferirea a 25 de pachete de cărți noi copiilor din sat. Pentru fiecare pachet este necesară suma de 200 de lei. Cărțile sunt achizitionate și recomandate de Editura Doxologia și Editura Alexandria, în funcție de vârsta fiecărui copil.

• Organizarea a 10 ateliere de lectură în perioada octombrie – decembrie. În cadrul acestor ateliere copiii vor povesti ceea ce li se pare mai interesant din cărțile citite, care sunt eroii lor preferați și cum îi pot motiva aceștia în viața lor de zi cu zi.

• Realizarea unei biblioteci parohiale cu cărți noi sau donate.

În era digitalizării, a telefoanelor mobile și a gadgeturilor ne propunem să stimulăm copiii din parohie să citească, să descopere plăcerea lecturii și să-și dezvolte creativitatea. Este foarte important ca cei mici să nu piardă contactul cu lumea poveștilor, a zmeilor și a eroilor. În urmă cu câteva săptămâni am primit câteva cărți pe care să le oferim copiilor din Curagău. Așa a apărut ideea aceasta, de a oferi tuturor copiilor câte un pachet de cărți. Cărțile noi aduc un interes deosebit și aduc o dorință mai mare de a citi copiilor.

Cei care doresc să doneze sau să contribuie pentru un pachet de cărți, în valoare de 200 de lei, pot face donații în contul parohiei:

RO52CECEIS1030RON1123451 (deschis la CEC Bank, titular Parohia Sfântul Ioan Botezătorul, CUI: 25692560) cu mențiunea „carti”.

Citește alte articole despre: carte, copii, ateliere