Parohia Curagău are nevoie de ajutor pentru a trimite 10 copii în tabără!

Anunțuri / comunicate Aprilie 15, 2022

Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din satul Curagău, comuna Comarna, județul Iași, lansează a III-a ediție a campaniei „Trimite un copil în tabără”. Scopul este de a trimite 10 copii din satul Curagău în tabăra de vară Floare de Colț, din stațiunea Durău, în perioada 3-8 iulie 2022. Pentru a face acest lucru este necesară suma de 13.000 lei.

„Dorim să trimitem 10 copii din parohie, pentru 6 zile, în tabăra Floare de Colț, în stațiunea Durău, pentru că reprezintă o ocazie deosebită pentru ei de a ieși din spațiul satului, pe care unii nu l-au părăsit niciodată și a uita pentru un timp de grijile cu care se confruntă zilnic. În tabără vor participa la diferite activități recreative, vor avea ocazia de a admira frumusețea naturii, vor lega prietenii noi, vor învăța lucruri utile pentru dezvoltarea lor personală și nădăjduim că se vor apropia mai mult de Dumnezeu” a declarat pr. paroh Dragoș Bălinișteanu.

Tabăra Floare de Colț este organizată anual în stațiunea Durău, iar participarea unui copil, timp de șase zile, costă 1.300 de lei. Copiii se vor bucura de drumeții alături de animatorii lor, de parcul de aventură și plimbările cu caiacul care le stimulează curajul, de momente artistice care le vor încuraja creativitatea, de ateliere de comunicare și formare duhovnicească care le vor bucura sufletul.

„Pentru familiile din parohia noastră este foarte greu sau chiar imposibil să-și trimită copiii într-o astfel de tabără. Am reușit anul trecut să trimitem câte cinci copii în tabăra de vară și în cea de iarnă. Este greu de povestit bucuria, entuziasmul și mulțumirea cu care s-au întors cei mici. Nădăjduim că și acum vom reuși să trimitem în tabăra de vară cei 10 copii, cu ajutorul fiecărui om care poate dona pentru acest lucru” a adăugat pr. Dragoș Bălinișteanu.

Cei ce doresc să susțină integral sau parțial participarea unui copil în Tabăra Floare de Colț pot face donații prin:

• Cont CEC BANK: RO52CECEIS1030RON1123451 (Parohia „Sf. Ioan Botezatorul” Curagau; CUI 25692560);
  • Conturi ING Bank: LEI: RO38INGB0000999904770493 sau EURO: RO93INGB0000999907935292 (BALINISTEANU DRAGOS IUNIAN)
  • PAYPAL @DBalinisteanu
  • REVOLUT 0745 317 555
Citește alte articole despre: copii, tabără, vara, vacanta