Salvează un suflet de la uitare!

Anunțuri / comunicate Decembrie 9, 2021

Știm că sufletul omului este important și după ce părăsește această lume, iar rugăciunea și jertfa noastră pentru cel plecat sunt esențiale.

Ne-am propus să continuăm maratonul de fapte bune spre folosul celor plecați deja în Împărăția lui Dumnezeu. În cimitirul parohiei sunt câteva persoane înmormântate, care nu mai au rude apropiate care să-i pomenească și să le îngrijească mormintele. Din păcate unele cruci nici nu mai păstrează numele celor plecați, dar cu ajutorul oamenilor din sat am reușit să-i identificăm. Ne propunem să îngrijim toate aceste morminte împrejmuindu-le cu un gard metalic și amplasând o cruce nouă pe care să se vadă numele celui înmormântat.

Această amenajare simplă costă aprox. 1.000 de lei. Îi invităm pe cei care au posibilitatea de a ajuta să „adopte” un suflet pe care să-l ferim de uitare și să-l aducem în rugăciunile noastre.

Acum 3 ani am înmormântat în cimitirul parohiei șase persoane „ale nimănui”, iar acum am decis ca noi, cei din parohie să le înnoim mormintele. Pe lângă acestea, mai sunt 11 morminte care au nevoie să fie salvate.

Cu ocazia înnoirii fiecărui mormânt, vom începe să facem și pomenirea persoanei înmormântate în acel loc, timp de 40 de zile și împreună cu ea a celor adormiți întru Domnul, din familia celui ce a donat pentru refacerea locului de veci.

Pentru refacerea unui mormânt puteți dona în conturile de mai jos cu mențiunea „cruce nouă”.

Lei: RO38INGB0000999904770493

Euro: RO93INGB0000999907935292

titular: Dragos-Iunian Balinisteanu

Pentru mai multe informații puteți suna la tel: 0745 317 555 (pr. paroh Dragoș Bălinișteanu).

Citește alte articole despre: cimitir, fapte bune